Ziynet Altın Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Ziynet Altın Çeşitleri Nelerdir?

Ziynet altın çeşitleri ve özellikleri oldukça geniştir. Özellikle ziynet altınlarının tarihi eskilere dayandığından, uzun bir tarihinin ve sürecinin olduğu bilinir. Ziynet altınları olarak bilinen Ata altınları, Cumhuriyet döneminde üretilmeye başlamıştır. Türü cumhuriyet altını olarak görülür. Aynı zamanda bu altın çeşidinin türü, doğada ender bulunan altınlardan biridir. Şu anda günümüzde birçok yerde kullanılır. Özellikle özel günlerde ve düğünlerde takılan altınlar, ziynet altınları olarak geçerler. İnsanların mutlu günlerinin kutlanması, tebrik edilmeleri için hediye amacıyla kullanılan altın çeşidi ziynet altınıdır. Aynı zamanda ziynet altınları gelirlerden elde edilen birikimlerin, yatırım şeklini alması için doğru bir tercihtir.

Ziynet altını, yani Türkiye Cumhuriyeti Darphanesince basılan altın türü, farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Birden fazla çeşidi bulunur. Ziynet altınların ayarı 22 ayar olarak bilinir. Aynı zamanda bu sebepten dolayı saf altın olarak yorumlanır. Genel özelliklerinden bahsetmek gerekirse ziynet altınlarında bir yüzde Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi yazısı bulunur. Bunun yanı sıra üzerinde Atatürk’ün baskısı ve ek kenar süslemeleri yer alır. Farklı seçenekler içerisinde kulplu ve kulpsuz olma özelliği de yer almaktadır. Kulplu özelliğe sahip olan ziynet altınları kutlamalar ve merasimlerde tercih edilirler. 

Kolay bir biçimde nakit haline gelmeleri söz konusudur. Bu yüzden yoğun bir talep gördüğünü söylemek mümkün. Fiyatlarıysa genel özelliklerine göre birbirinden ayrılır. Kulpsuz olması, kulp ağırlığı, altının boyutu gibi seçenekler ziynet altınlarının fiyatlarında değişikliğe neden olur. Sizler de ziynet altınları çeşitlerini araştırırken tüm bu detayları gözden geçirebilirsiniz. Böylece altın yatırımı yapmak istediğinizde karşınıza çıkacak olan tüm seçeneklere hâkim hale gelirsiniz.

Ata Çeyrek

Ata çeyrek, ziynet altın çeşitleri içerisinde yer alır. Ata takı grubundandır ve detay vermek gerekirse, ata takı grubunda bulunan en küçük altın olarak tanımlanabilir. Halk arasında ata çeyrek olarak nitelendirilirler. Genel özellikleri içerisinde cinsi, ağırlığı, çapı ve ayarı bulunur. Ata çeyrek cinsinden olmasına ek olarak ağırlığı 1,804 gram olarak bilinir. 

22 ayardır ve çapı 14,75 mm olarak işlenmiştir. Detaylı olarak araştırmak istediğinizde darphane bilgilerine ulaşılması da mümkündür. Genel olarak bütçesi kısıtlı olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Küçük birikimler yapmak, birikimleri altında tutmak ve yatırıma çevirmek isteyenler için iyi bir seçimdir. Paranızı nakitte tutmak yerine, küçük de olsa altına çevirerek değerlendirmek çok daha doğru bir seçenek olarak yorumlanmaktadır. Özel günlerde hediyeleşmek amacıyla kullanıldığı bilinir. Sıklıkla tercih edilen ziynet altınları arasında görülürler. 

Ata Yarım

Ata yarım altın, ata takı grubunda yer alan ikinci altın modelinden biridir. Grup içerisinde yer almasının yanı sıra grubun küçükten büyüğe doğru sıralanmasında ikinci sıradadır. Halk arasında ata yarım olarak isimlendirildiği bilinir. Tıpkı ata çeyrek gibi daha düşük gelirde kullanılan altınlardan biridir. Küçük nakitlerin altına çevrilmesini sağlar. Sıklıkla tercih edilmesinin yanı sıra hemen her bütçeye uygun altınların var olmasını sağlar. Özel günlerde hediye olarak kullanılır. Ek olarak sizler nakit paranızı altın haline getirmek istediğinizde ata yarımı kullanabilirsiniz. Çeyreğinizi nakit ekleyerek yarım haline getirmeniz de mümkündür. 

Genel özelliklerinden bahsedersek, ağırlığı net olarak 3,608 gram olarak yorumlanır. 22 ayar altındır ve çapı 18 mm olarak görülür. Bütçenizin kısıtlı olması halinde daha yüksek fiyatlı altınlara göre tercih edilebilir seçeneklerden biridir. Halk tarafından oldukça değer verilmektedir ve parasını elinde tutmak isteyen hemen herkesin ata çeyrek bulundurduğu görülmektedir. 

Ata Tam 

Ata tam, ziynet altın olarak temin edilebilecek altın gruplarındandır. Ata takı grubunda yer alan ortanca üyedir. Halk dilinde ata yarım olarak isimlendirilir. Ayrıca birçok kişi ata yarımı cumhuriyet altını olarak bilir. 7,216 gram ağırlığı bulunur ve çapı 30 mm’dir. Fiyatı çeyrek ve yarım altına göre yüksektir. Yatırım amacıyla altın alanların tercih ettiği altın grubudur. Bu yüzden paranızı nakitten altına dönüştürmek istediğiniz zaman piyasada birçok seçeneği bulabilirsiniz. 

Birikim yapmak istediğinizde tercih edebileceğiniz bir altındır. Sıklıkla kullanılmasının yanı sıra değeri yüksektir. Birçok kişinin değer verdiği altın seçeneklerinden biri olarak yorumlanır. Bundan dolayı Cumhuriyet altını olarak bilinçli ve özenli bir biçimde temin edilmesi gerekir. 

Ata İkibuçukluk 

Ata ikibuçukluk altın, ziynet altın kategorisi içerisinde yer alan önemli altınlardan biridir. Bu altın yani Ata 2.5, toplamda beş tane yarım altın olarak bilinir. Hesaplandığı zaman çapının yarım altından farklı olduğu görülür. Toplamda 17,540 gram ağırlığında olan iki buçuk ziynet altın, 40 mm çapıyla karşınıza çıkar. Düşük bütçeler için değil de tam altın gibi daha yüksek bütçeler için uygun olan altın gruplarından biri olarak yorumlanır. Yatırım yapmak isteyenlerin tercih ettiği, yoğun olarak seçilen altın seçeneklerindendir. Atatürk kabartması olan altın seçenekleri içerisindedir. Ek olarak değerlenen altın gruplarındandır. Bu sayede sizler, kar elde edebilirsiniz. Fiyatlarınsa gelecekte yükseldiği gözlemlenmektedir. Birçok kişi tüm bu detayları dikkate alarak yatırımları için ata ikibuçukluk altın tercihinde bulunur. 

Ata Beşlik

Ata beşlik, değerli ziynet altınları içerisinde en önemli olandır. Hatta en önemli ziynet altını Ata beşlik olarak kabul görür. Ağırlığını tanımlamak gerekirse, tam altın ağırlığının toplamda beş katı ağırlığının olduğunu söylemek mümkündür. Ağırlığı 35,8 olarak bilinir ve Ata beşliğin çapı 45 mm şeklindedir. Genel olarak Ata beşlik olarak değil, beşi bir yerde olarak isimlendirilirler. Ayrıca genel olarak düğünlerde kullanılan ziynet altınlarından biridir. Altına kırmızı kurdele takılarak geline hediye edilen altın modellerinden biridir. Sürekli olarak tercih edilen hediye olmasından ötürü bir süre sonra da gelenek halini almıştır. Düğünlerde çoğunlukla geline takılan hediyeler beşi bir yerde olarak görülür. 


 

Destek Hattı
Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp